SZKOŁA JĘZYKOWA
WING
Jeśli uznałeś, że chciałbyś czy może powinieneś rozwijać swoją znajomość języka angielskiego lub uczyć się go od podstaw, ale z jakichkolwiek względów nie chcesz korzystać z pomocy lektora i nie wiesz od czego zacząć, mam kilka rad, które mogą okazać się pomocne. W końcu nauka języka to w dużej mierze praca indywidualna, nawet jeśli chodzisz na zajęcia. Co zatem będzie najbardziej efektywne i od czego zacząć?
SŁOWNICTWO
Bez względu na to, na jakim poziomie jesteś, nauka słówek zawsze się przyda. Tutaj pomocne mogą okazać się książki i aplikacje. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem angielskim, warto sprawdzić:
- Duolingo (https://pl.duolingo.com/)
- Quizlet (https://quizlet.com/latest)
- Busuu (https://www.busuu.com/)
- Babbel (https://uk.babbel.com/)
Jeśli jesteś na bardziej zaawansowanym poziomie lub interesuje Cię słownictwo specjalistyczne, powyższe aplikacje mogą nie dać Ci poczucia, że uczysz się wielu nowych słów. W tym wypadku chyba najlepiej sprawdzi się czytanie książek i artykułów w języku angielskim. Dla tych z Was, którzy mają łatwość uczenia się ze słuchu, przydatne może być słuchanie audiobooków oraz oglądanie filmów i seriali w języku angielskim z angielskimi napisami. Sprawdzaj, zapisuj i powtarzaj nowe słowa – łącz przyjemne z pożytecznym.
Na każdym poziomie znajomości języka przyda się dobry słownik polsko-angielski i tutaj moim faworytem będzie zdecydowanie Diki (https://www.diki.pl/), który nie tylko ma niezwykle rozbudowaną bazę słów i idiomów, ale także oferuje wymowę z akcentem amerykańskim i brytyjskim. Polecam zainstalować sobie darmową aplikację ze słownikiem na telefonie, aby móc szybko sprawdzać interesujące nas słowa. Poza tym polecam również inne słowniki online, które umożliwiają naukę słówek w kontekście całego zdania:
- Reverso (https://context.reverso.net/)
- Linguee (https://www.linguee.pl/)
GRAMATYKA
Jeśli chodzi o gramatykę, sprawa się trochę bardziej komplikuje, bo nie każdemu z nas wystarczy przeczytać teorię, zrobić kilka zadań i uznać, że rozumiemy dane zagadnienie i będziemy umieć swobodnie wykorzystać je w praktyce. Dla tych z Was, którzy potrzebują „czynnika ludzkiego” do zrozumienia zagadnień gramatycznych, polecam poniższe kanały na YouTube:
- Rock Your English! (https://www.youtube.com/@RockYourEnglish)
- Czarno na Białym (https://www.youtube.com/@cnb/playlists)
- Arlena Witt – Po cudzemu (https://www.youtube.com/@ArlenaWitt)
- Easy English (https://www.youtube.com/@easyenglish551/featured)
A dla bardziej zaawansowanych:
- English with Lucy (https://www.youtube.com/@EnglishwithLucy)
- Oxford Online English (https://www.youtube.com/@Oxfordonlineenglish1/playlists)
- British Council (https://www.youtube.com/@BritishCouncilFr/featured)
A tym, którym wystarczy teoria „na sucho”, polecam książki:
- “English Grammar in Use” – seria z różnymi poziomami trudności, której autorem jest Raymond Murphy, oraz ewentualnie:
- „Wielka gramatyka języka angielskiego” i „Wielki zbiór ćwiczeń” Aleksandry Borowskiej
Oraz strony internetowe:
- ELLALANGUAGE.com (https://ellalanguage.com/pl/)
- EF.pl (https://www.ef.pl/)
- Speak-up.pl (https://www.speak-up.pl/)
Chciałabym jednak zaznaczyć, że teoria teorią, ale w nauce gramatyki niezwykle ważne jest robienie zadań, a czasem nawet bardzo wielu zadań. Poniżej znajduje się kilka stron, na których znajdziemy liczne ćwiczenia gramatyczne z kluczem odpowiedzi.
- https://agendaweb.org/worksheets.html
- https://www.english-practice.at/
- https://www.perfect-english-grammar.com
INNE
Co więcej, jest też kilka stron internetowych, na których możemy poćwiczyć nasze umiejętności słuchania i czytania za zrozumieniem:
- https://learnenglish.britishcouncil.org/skills/listening
- https://learnenglishteens.britishcouncil.org/skills/listening
- https://learningenglish.voanews.com/
- https://www.cambridgeenglish.org/
Tym z Was, których angielski jest na wyższym poziomie, polecam również oglądanie filmów i seriali w języku angielskim (z angielskimi napisami) oraz słuchanie podcastów i wykładów po angielsku, na przykład:
- https://www.youtube.com/@TED
Konwersacje są chyba najbardziej problematycznym zagadnieniem, jeśli chodzi o naukę indywidualną – możemy skorzystać ze stron internetowych lub aplikacji, które oferują rozmowę z lektorem lub native speakerem, jak na przykład: HelloTalk (https://www.hellotalk.com/), Preply (https://preply.com/) lub Livexp(https://livexp.com/). Możemy również poszukać osób, które chciałyby „wymienić się” znajomością języków i przez jakiś ustalony czas rozmawiać w naszym języku ojczystym, a potem po angielsku. Więcej na temat tak zwanego tandemu językowego przeczytacie w tym artykule: https://lingroom.pl/blog/tandem-jezykowy/.
Jako lektorowi języka angielskiego ciężko mi oprzeć się pokusie zaznaczenia, że pomoc kompetentnego lektora może okazać się nieoceniona i naprawdę warta zainwestowanych pieniędzy. A jeśli interesuje Was, dlaczego tak uważam, zapraszam do przeczytania artykułu na temat zalet nauki języka angielskiego z pomocą lektora oraz co to znaczy „dobry lektor” i gdzie go znaleźć.
Szkoła Językowa Wing
ul. Żmigrodzka 145
51-130 Wrocław
klaudia.rzeszott@gmail.com
508912713
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.